Střípky z gymnázia

Přijela třetí skupina ukrajinských dětí

,

Statutární zástupce hejtmana a náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu PaedDr. Milan Němec, MBA, dnes na Gymnáziu Příbram, Legionářů přivítal třetí turnus ukrajinských dětí, které do České republiky přijely na pozvání Ministerstva zahraničí na dvoutýdenní ozdravný pobyt. Zároveň třicítce dětí také předal dárkové balíčky od Krajského úřadu Středočeského kraje. Během uvítání, které proběhlo v hudebním sále školy, dětem zahrál školní orchestr GymBand a zazpívaly také studentky 3.A. Dárky hostům předal PaedDr. Milan Němec, MBA, a také studenti sekundy gymnázia přispěli svými dárečky. Ukrajinské děti doprovázeli zástupci Arcidiecézní charity Praha, jmenovitě koordinátorka pobytu Tatiana Kandratovich. Školu navštívil také ředitel Farní charity Příbram Ing. Jiří Kala. Obě organizace pobyt ukrajinských dětí zajišťují organizačně.

Třetí turnus je složen z vnitřních uprchlíků, dětí, které v konfliktu na východě Ukrajiny ztratily rodiče a byly evakuovány z Luhanské oblasti. Proto alespoň na chvíli potřebují zapomenout na situaci, která u nich v zemi panuje. Tomu je také uzpůsoben program těchto dvou týdnů. Děti poznávají různá místa České republiky a třikrát týdně se vyučují na příbramském gymnáziu. Hned po slavnostním uvítání se s nimi do družného rozhovoru zapojil právě statutární zástupce a náměstek hejtmana PaedDr. Milan Němec, MBA, kterého zajímalo například, jaké sporty děti mají rády, a pak už začala samotná výuka. Mladší děti měly společně s kvartány hudební výchovu, při níž se pod vedením Mgr. Blanky Svobodové mimo jiné naučily některé tance a spolu s českými dětmi si pak zatančily třeba mazurku. Ostatní absolvovali výuku regionální geografie, kdy české studenty seznámili se svojí zemí a čeští studenti jim naopak předali informace o České republice.

Program pobytu bude pokračovat zítra a skončí příští týden. Do té doby mohou studenti gymnázia i další veřejnost přispívat do sbírky hraček, ošacení a dalších dárků, která na gymnáziu pro ukrajinské děti probíhá.