Střípky z gymnázia

Prázdniny na gymnáziu budou jinak. A to už letos

,

O měsíc méně v létě a o měsíc více v zimě. Takové budou nově prázdniny pro studenty Gymnázia Příbram. Škola se totiž zapojila do dalšího pilotního ověřování, tentokrát z dílny Evropské komise pro vzdělávání. Její nejnovější směrnice FEBR/2019/EU vstupuje v platnost bez větší pozornosti naší veřejnosti i sdělovacích prostředků prvním dubnem tohoto roku. Smyslem pilotáže je v praxi ověřit novou koncepci organizace školního roku, v níž by neměly dominovat letní prázdniny – dvouměsíční volno by se mělo rovnoměrně rozdělit mezi léto a zimu. Zatímco v létě budou studenti chodit do školy až do konce července, na přelomu prosince a ledna je čeká čtyřtýdenní volno navíc – a to už v letošním roce.

„Gymnázium bylo pilotní školou již řady jiných nových opatření,“ připomíná zástupce ředitelky školy Josef Doležal, který má organizaci pilotáže na starosti, a dodává, že škola je na změnu připravena. „Spolupráce se zřizovatelem je vzorná, a přestože nejsme letecké gymnázium, pilotování určitě zvládneme,“ podotýká a dodává: „Koncepce letních prázdnin platící prakticky od dob Marie Terezie se již přežila a změnu určitě potřebuje. Věřím, že díky schopnostem a pracovitosti dnešních mladých lidí se sezonní práce v zemědělství podaří stihnout i během jednoho měsíce.“

Prodloužení tohoto školního roku se nijak netýká studentů posledního ročníku. Maturita už je totiž za dveřmi a její odklad by se organizačně nestihl. S tím souhlasí i zástupce ředitelky Josef Doležal: „Celostátní maturitní harmonogram platí dál,“ říká, s tím, že řadě maturantů-tukanů by odklad stejně nepomohl.

Jedním z cílů pilotáže bylo přiblížit prázdninový cyklus evropským parametrům. Třeba v Německu mají také kratší letní prázdniny a více volna přes rok. Jenže řada příbramských gymnazistů už má naplánovanou dovolenou s rodiči. „Nemusí se bát, nepřijdou o ni,“ ubezpečují navrhovatelé změn z ministerstva, „Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu jsme zajistili, že pokud například má někdo na červenec zaplacený pobyt u moře v Chorvatsku, může jej absolvovat za stejných finančních podmínek v lednu.“

Změnu přivítal i druhý zástupce ředitelky Petr Hrubý, který poukázal zejména na to, že díky měsíčnímu volnu v zimě ušetří za topení a navíc se během červencové výuky mnohem méně prostředků prosvítí.

Mezi učiteli jsou reakce na prodloužení školního roku různé. „Nevystačí mi třídnice,“ byla například reakce jedné z pedagožek. Někteří se na aktivitu Evropské komise dívají zdrženlivě. „Škola se stala nástrojem snahy Evropské unie se zviditelnit,“ řekl také jeden z pedagogů. Jiní ovšem chystané změny vítají: „Vyhneme se tak alespoň nekonečným kolonám při cestě na Jadran,“ znělo sborovnou Gymnázia v Příbrami při provozní poradě.