Střípky z gymnázia

Paní Dallowayová v septimě

,

Paní Dallowayová, román britské spisovatelky Virginie Woolfové, jehož zrod je ztvárněn  v úspěšném americkém filmu Hodiny. Snímek získal několik nominací na Oscara a podle mnoha odborníků je považován za mistrovsky zpracované dílo.

O tom se mohli na vlastní kůži přesvědčit a zároveň i blíže pochopit zákulisí psaní románu studenti septimy v pondělí 18. září. Všechny skryté znaky jim objasnila Nikola Hrklová, která na tento film zpracovala svou závěrečnou práci na vysoké škole. Snímek viděla nesčetněkrát, a tak všem vysvětlila význam různých nenápadných symbolů, psychologie filmu, střihu a neuvěřitelně rychlého posouvání děje.

Film spojuje tři časové linie, tři místa a tři ženy. Jedinou reálnou postavou je samotná autorka románu Virginie Woolfová, která začíná psát svou první větu v Richmondu v Anglii v roce 1923. O necelých dvacet pět let později příběh zachycuje Lauru Brownovou v Los Angeles, která přemýšlí o sebevraždě, jak tráví den nad touto knihou. V neposlední řadě se zde objevuje Clarissa Vaughnová. Žije v New Yorku na přelomu století a snaží se všechny přesvědčit, že je šťastná.

Celá beseda měla značný přínos. Pro budoucí režiséry či scenáristy to bylo zasvěcení do složitosti filmu. A ostatní se dozvěděli více o Paní Dallowayové.