Střípky z gymnázia

Na Twista v originále

,

Na dramatické zpracování klasického díla Charlese Dickense Oliver Twist vyrazila ve středu 2. listopadu skupinka studentů z příbramského gymnázia pod vedením Marcely Haškové a Josefa Fryše.  Cílová destinace byla Salesiánské divadlo v pražských Kobylisích. Představení se zhostilo TNT Theatre Britain a jak už název napovídá, bylo celé v originálním – anglickém – jazyce.

Publikum mohlo sledovat v podání pouhých pěti herců životní příběh Olivera Twista, sirotka, který se protlouká životem, jak jen to jde. Ze sirotčince, kde odmala vyrůstá, ho vyhodí, když si řekne o víc jídla. Dostane se ke skupině zlodějů, kde má alespoň střechu nad hlavou. Později je při jedné krádeži chycen, ale zastane se ho Lord Brownlow. Vezme si ho k sobě, a tak se má Oliver po dlouhé době dobře. Jednoduchý život ho ale ani od této doby ještě nečeká.

TNT Theatre Britain uchopilo hru velmi nápaditě. Nešlo jen o herce, ale také o zapojení diváků, kteří pomáhali zjistit policistovi Oliverovo jméno, když ho zatkl, nebo když Oliver se svým zlodějským společníkem ukradli divákům tašky. A nejdůležitější poselství, které se skrývalo v rozšíření porozumění anglickému jazyku, bylo naplněno. Studenti odjížděli s novými vědomostmi, které během představení nabyli. Pro gymnazisty šlo už několikátou návštěvu představení této společnosti, která každoročně připravuje pro studenty nový titul.