Střípky z gymnázia

Na rok z Islandu do Příbrami

,

Strávila v České republice celý školní rok. Začínala jako cizinka z Islandu ve zcela neznámé zemi, neuměla snad ani slovo česky, ale končila, jak sama řekla, se svým srdcem někde na půli cesty mezi Islandem a Českou republikou. Jenný Jónsdóttir, která byla na rok hostem ve 3.A v rámci programu AFS, nakonec 30. června odjížděla docela nerada – ve škole si našla hodně blízké duše, poznala nejen novou zemi, ale i okolní státy a naučila se velmi dobře česky, dokonce tak, že zvládala i běžné překladové věty z češtiny do angličtiny v testech pro české vrstevníky.

O svůj rok a spoustu zážitků v rámci programu AFS se podělila na prezentaci, kterou představila studentům 2. ročníku a sexty v úterý 26. června. Velmi spontánní, upřímné a poutavé vystoupení přiblížilo posluchačům její veskrze pozitivní pohled na výměnné studijní pobyty, představilo celou řadu zážitků z uplynulého roku a dalo také možnost porovnat život na Islandu a v České republice.

Jenný určitě patří dík za obohacení, které mezi své spolužačky a spolužáky vnesla, a jim pak, těm nejbližším zejména, za to, že se zcela přirozeně stali tak dobrými přáteli, že zůstanou nadále v kontaktu, a to i osobním. A pochopitelně i hostitelské rodině Šestákových, u kterých Jenný rok prožila a kde také zažila – podle svých slov – nejhezčí čas: české Vánoce.