Střípky z gymnázia

Literární klasika na jevišti

,

Červený a černý. Romantický příběh z devatenáctého století znají studenti Gymnázia Příbram spíše jako stěžejní dílo francouzského spisovatele Stendhala, 7. října ho ale mohli zhlédnout i jako divadelní hru. I když členové příbramského Klubu mladého diváka vcházeli do budovy Divadla Antonína Dvořáka nejistě, životní příběh Juliána Sorela je brzy upoutal natolik, že snad i zapomněli, že sedí v hledišti. Zničehonic byli spolu s hlavním hrdinou na popravišti, kdy Julián pár minut před smrtí přemítá nad svým životem.

Narodil se sice jako chudý venkovan, chtěl ale dosáhnout co nejvyššího společenského postavení a moci. Popírá proto svůj obdiv k Napoleonovi, a i když v Boha nevěří, dává se na dráhu kněze. Brzy ovšem přijde na to, že nejkratší – a pro něj i nejsnazší – cesta vzhůru je získat srdce a později i ruku některé z vysoko postavených žen. Hon za kariérou ho nakonec oslepí natolik, že ani nepozná, když se do jedné z nich opravdu zamiluje.

Za divadelní podobou světově známého románu stojí Kateřina Fixová a Martin Vokoun, který hru i zrežíroval. Roli Juliána Sorela převzal člen příbramského souboru Jiří Vojta, jeho milenky hrály hostující Barbora Jánová a Zuzana Kajnarová. A i když místní divadlo je u našich studentů oblíbeno především díky svým nezapomenutelným komediím, sklidilo představení zasloužené ovace.