Střípky z gymnázia

Lachendorf potřetí

,

Už potřetí zavítala skupina gymnazistů do německého Lachendorfu, kde se nachází partnerské gymnázium Immanuela Kanta. V předchozích letech se mohli studenti účastnit výměnného pobytu s tématy Holocaust a Drogy a alkohol. Pro letošní rok nebylo zvoleno téma žádné. O to byl program volnější a zábavnější.

V pondělí 12. října vyjel od školy autobus s patnácti českými studenty a pedagogickým dozorem Pavlou Karasovou a Václavou Reissmüllerovou směr spolková země Dolní Sasko. Cestou je provázely příjemné sluneční paprsky, které se od toho dne staly pro skupinu na celý týden neznámými.

Po příjezdu se studenti našli a seznámili se svými novými protějšky a jejich rodinami. Poté s nimi odjeli do svých nových domovů, kde strávili první večer.

Druhý den dopoledne měli studenti možnost se podívat, jak probíhá výuka v německých hodinách. Někteří nahlédli do hodin dějepisu, francouzštiny a nebo si také společně s tamějšími studenty zacvičili a zahráli několik her v hodině tělocviku. Následoval oběd ve školní jídelně. Na odpoledním programu byly společné a seznamovací hry. Ani odpoledne nezůstala tělocvična prázdná. Studenti si rozpohybovali tělo tancem zumba a protáhli ho na trampolínách, na kterých pod vedením jednoho z místních učitelů vytvářeli pěkné gymnastické kousky. Na závěr dne si němečtí studenti připravili pro své hosty grilování. Stoly v jídelně se zaplnily jak sladkými, tak slanými potravinami. Výběr byl opravdu široký.

Třetí den byl věnovaný výletu do zábavního parku Heidepark. I když studentům počasí nepřálo ani trochu, nenechali se odradit a vyzkoušeli mnoho atrakcí. Ti, co dávají přednost teplému a příjemnému prostředí, si také přišli na své. Mohli se posadit se do jedné z restaurací a zahřát se šálkem něčeho teplého.

Čtvrteční dopoledne strávila celá skupina opět na vyučování. Po obědě ve školní jídelně se vyrazilo do města Celle – okouzlujícího historického městečka s velkým množstvím hrázděných baráčků. Tam byl pro žáky připraven program v místním divadle Schlosstheater. Tématem celého programu byl rozbor hry „Supergute Tage oder Die sonderbare Welt des Christopher Boone“. Pro studenty bylo připraveno mnoho aktivit, pomocí kterých se vžili do jednotlivých rolí a do děje celého příběhu autistického chlapce. Zahráli si hru s názvem Molekuly, předvedli několik scének a vyplnili papír s puzzle života. Po zbytek odpoledne zůstali ve městě Celle. Večer dorazili opět do divadla Schlosstheater, kde zhlédli skutečné představení, které na odpoledním programu rozebírali.

V pátek dopoledne navštívili studenti naposledy gymnázium. Odpoledne je totiž čekala cesta vlakem do města s největším přístavem, do Hamburku. Tam se kromě již zmíněného největšího přístavu nachází také výstava s názvem „Dialog im Dunkeln“, kterou studenti navštívili. Na 90 minut si vyzkoušeli žít jako slepí lidé. Prošli se lesem, ulicí, vyzkoušeli si plavbu na lodi a nebo si poseděli v restauraci, ale to vše ve tmě!

Domů se vrátili opět vlakem a poslední večer v rodinách strávili podle svých představ.

Poprvé od naší návštěvy v Lachendorfu byla před školou vyvěšena společně s německou vlajkou a vlajkou Evropské unie i vlajka České republiky.

Studenti si první část výměnného pobytu užili, i když počasí nebylo rozhodně takové, jaké by si člověk představoval. Procvičili si své znalosti z německého jazyka a navázali další přátelské vztahy. Na své nové kamarády se mohou těšit v únoru v týdnu od 22. do 27.