Střípky z gymnázia

Kvintáni se vydali po stopách jednoho ze symbolů Vánoc

,

Rožmitál pod Třemšínem se jako cíl adventní exkurze přímo nabízí. Potvrdit to mohou kvintáni, kteří se tam 16. prosince pod vedením Hany Štufkové, vyučující hudební výchovy, a Ludmily Brabencové, třídní učitelky, vydali,  a to nejen po stopách Jakuba Jana Ryby.

Ale právě téma České mše vánoční celou exkurzi zahájilo. V kostele Povýšení svatého Kříže se z úst Ivany Hoyerové dozvěděli řadu informací o vzniku této legendární kompozice, ale také zajímavosti obecnějšího charakteru: třeba to, podle jakých atributů lze poznat, komu je kostel zasvěcen. Úryvky z Rybovy mše si poslechli v podání Huberta Hoyera, který přidal i řadu informací o varhanách jako nástroji.

Druhou část exkurze gymnazisté věnovali Podbrdskému muzeu. Se zájmem si prohlédli výstavu Fenomén zalánská madona. Vyzkoušeli si také práci se dřevem a prohlédli expozici Lva z Rožmitálu.

Foto: Mgr. Hana Štufková