Střípky z gymnázia

Jak se tvoří mapy?

,

Nejen to, ale i jiné zajímavosti se na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity dozvěděli studenti semináře GIS, kteří se v pondělí 7. ledna do Plzně vydali. Hlavní náplní dne ale byla v nadpisu zmíněná tvorba map v programu QGIS, se kterým běžně pracují během vyučovacích hodin ve škole. Gymnazisté si vyzkoušeli, jaké různé možnosti využití tento software skýtá a jak jej lze využít v praxi, a to vše pod vedením dvou zkušených geomatiků z tamější fakulty, kteří je do fungování některých z ohromného množství funkcí QGISu během dopoledne zasvětili.

Odpoledne pak tvorbu map vyměnili za jednu z těch nejmodernějších technologií, které jsou na Fakultě aplikovaných věd k vidění – snímání mozkové aktivity a její využití pro rozličné účely. Tam si všichni mohli mimo jiné i vyzkoušet ovládat model vláčku tím, že svou mozkovou aktivitu různě regulovali. Další ze zajímavých technologií, které byly na místě k vidění, bylo například určování, na který obrázek z předem stanoveného výběru daný člověk myslí.

Exkurze skloubila dohromady jak samotné téma semináře GIS, tak i jiné zajímavosti, které ji ještě více ozvláštnily – a studenti se tak vrátili domů s množstvím nových vědomostí a zážitků.