Jak se stát členem?

Pokud se zajímáte o média, staňte se členy školní televize! Nejen, že si zkusíte roli kameramana, redaktora, střihače či moderátora, budete mít ale také přehled o dění ve škole a především se seznámíte se skvělými lidmi, kteří GymTV tvoří. Jestli vám nechybí nadšení a ochota zkoušet nové věci, chceme vás. Hned!

Jak redakce funguje

Redakce GymTV čítá každoročně asi patnáct členů, obvykle od sekundy až po maturitní ročníky. Vzhledem k objemu práce se členové redakce většinou nespecializují na jednotlivá „zaměstnání“ (kameraman, píšící redaktor, moderátor apod.), ale měli by být schopni vystupovat v kterékoliv úloze. Redakční porady se konají jednou týdně. Tam se sejde celá redakce, zhodnotí zadané úkoly a rozdělí si nové (kdo napíše článek, kdo natočí reportáž, kdo napíše scénář aj.). Součástí bývá také reflexe reportáží a textových příspěvků. Jednou měsíčně se koná tzv. plánovací porada, kde si redaktoři rozdělí podle plánu akcí práci na celý měsíc. Obvyklá práce člena GymTV tedy spočívá v napsání několika článků o školních akcích včetně pořízení či zprostředkování fotografií a práci na jedné až dvou reportážích (jako redaktor nebo kameraman), někdy také v moderování  nebo natáčení větších školních akcí.

Co nabízíme

Práce redaktora školní televize přináší řadu možností, jak se podívat na akce, kterých byste se normálně neúčastnili – besedy, kulturní akce apod. V rámci činnosti GymTV mimo školu se podíváte na další zajímavá místa, kam byste se třeba jinak nedostali – třeba do zákulisí kulturních událostí nebo jinak nepřístupných objektů. A samozřejmě se setkáte se spoustou zajímavých lidí: poznáte učitele z jiné stránky a budete moct pohovořit se vzácnými hosty, kteří školu navštíví, či udělat rozhovory s osobnostmi kulturního a veřejného života. Redakci GymTV tvoří příjemný a kamarádský kolektiv, který funguje na principu vzájemné spolupráce, pomoci a učení.

Co požadujeme

Člen redakce školní televize by měl především být spolehlivý. Dalším věcem, jako je technika natáčení či styl psaní příspěvků, se do značné míry dá naučit, ale základním předpokladem k tomu, aby vše mohlo fungovat, je, aby se na vás vedení redakce mohlo spolehnout, že zadanou práci odvedete včas a podle svých schopností co nejkvalitněji. Dalším předpokladem je flexibilita. Akce, z nichž pořizujeme reportáže, se někdy konají o víkendu nebo po škole, a je vítané, když si alespoň jednou za měsíc dobrovolně uděláte čas mimo školu.

Jak se stát členem

Nejjednodušší je oslovit vedoucího školní televize GymTV, pedagoga Josefa Fryše. To můžete kdykoliv v průběhu školního roku udělat osobně (najdete ho v kabinetě ANJ nebo v redakci GymTV), nebo prostřednictvím formuláře na této stránce, kde můžete položit i doplňující otázky. A jedna rada na závěr: pokud o práci v redakci uvažujete, neodkládejte své rozhodnutí a zkuste to hned. Trvá obvykle skoro celý školní rok, než získáte takovou praxi, že můžete samostatně natáčet, psát scénáře k reportážím, nebo dokonce střihat, a v maturitním ročníku už se postupně musíte soustředit na maturitu. Na druhou stranu, pokud chcete jít do televize jen proto, abyste se ukázali na obrazovce, nebo chcete být zajímaví, tak to vzdejte. Brzy by vás to stejně přestalo bavit.

Často kladené otázky

Kdy se konají redakční porady?

Vždy jednou týdně po škole. Snažíme se najít takový čas, kdy může přijít většina členů redakce. V poslední době to bylo po 15. hodině ve středu. Pravidelné porady trvají asi hodinu, plánovací jsou o něco delší.

Platím něco?

GymTV funguje jako kroužek a je zdarma.

Jdu do prvního ročníku. Můžu se stát členem?

Ano! Ideální čas je hned v září, ještě ideálnější i dříve – první zprávy se připravují už v srpnu a je více času na vaše „zaučení“. Počítejte s tím, že jakmile začne škola, nahrnou na vás učitelé spoustu práce.

Můžu se k redakci připojit i v průběhu školního roku?

Ano, samozřejmě. Kdykoliv.

Mohou ve školní televizi pracovat i primáni?

U nejmladších gymnazistů dáváme přednost tomu, aby se ve škole zorientovali, osvojili si základy psaní a pak teprve přišli do školní televize. Takže je lépe počkat do sekundy, pokud ale máte opravdu velký zájem, ozvěte se.

Jak probíhá přijetí nového člena?

Vedoucí GymTV vám barvitě vylíčí, co práce obnáší, lehce vás proškolí a pak přijdete na redakční poradu, připojíme vás k někomu zkušenějšímu a s ním se vydáte točit reportáž. Učíte se průběžně a dostáváte první úkoly, a pokud odvádíte dobré výsledky, začnete pracovat samostatně.

Chci být redaktorem, ale nechci vystupovat před kamerou.

I s těmito přáními se setkáváme a respektujeme je. Nebojte, jde to, práce mimo kameru je taky dost! Můžete psát, střihat nebo natáčet.

Bojím se, že práci nebudu stíhat.

To je normální. Platí, že mezi členy redakce je spousta těch, kteří mají mnoho dalších aktivit. Jde o to, vše si dobře zkoordinovat. Té práce není za měsíc tolik, aby se nedala stíhat. Koneckonců, od toho jsou plánovací porady, kde si vy řeknete, jakou práci chcete a co je na vás už moc.

Nemám zkušenosti s prací s kamerou.

Nevadí, proškolíme vás.

 

Napište nám!

Chcete se k nám přidat? Nebo vás jen něco zajímá? Využijte tento formulář, e-mail se dostane přímo k vedení redakce. A na vaši zprávu odpovíme obratem!

    Jméno
    E-mail
    Zpráva