Střípky z gymnázia

Hymnus na život

,

V novém kalendářním roce zhlédli studenti zapsaní v Klubu mladého diváka druhé divadelní představení – Harold a Maude, a to 28. ledna v Divadle na Vinohradech. Scénář napsal americký režisér a scenárista Colin Higgins.

Na začátku děje vystoupí Harold, který je po smrti svého otce nešťastný. Nemůže najít nic, co by ho těšilo, a nepomáhá mu v tom ani jeho sebestředná matka. Zkouší mnoho způsobů, jak se zabít, ale nic na něj nepůsobí. Proto se jeho matka paní Chasenová snaží svého syna aspoň oženit. Její pokusy jsou však marné. Harold všechny nápadnice odradí svými sebevraždami, po kterých vždy znovu ožije. Mezitím se Harold na pohřbu seznámí se starší hraběnkou Maude. Ze začátku se s ní vůbec přátelit nechce, ale Maude ho svým kladným pohledem na svět a heslem „prožít každou chvíli života“ ohromí. Začne s ní podnikat bláznivá dobrodružství. Pustí tuleně ze zoologické zahrady zpátky do moře nebo přesadí stromek z města zpátky do lesa. Maude věří, že každý člověk by měl ve svých osmdesáti letech začít nový začátek – tak vnímá smrt, a protože se její narozeniny blíží, nechá policii vzít jí všechen majetek. V den, kdy má narozeniny, se s Haroldem sejde. Ten už je do ní hluboce zamilovaný, a proto jí dá jako dárek zásnubní prsten. Netuší však, že Maude už si vzala prášky, aby po půlnoci byla pryč.

Nakonec to byla ona, která Harolda naučila, aby se neuzavíral ve své skořápce a otevřel se druhým, protože mít své blízké je v životě to nejdůležitější.

Foto z představení: Divadlo na Vinohradech