Střípky z gymnázia

HFAD na gymnáziu

,

Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram zavítal 3. června na obě pracoviště gymnázia Příbram. Letos HFAD slaví 55. výročí a není jediným oslavencem. Svá výročí slaví také Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Leoš Janáček a další řádka umělců. Právě s těmito hudebními genii a jejich hudbou seznámila gymnazisty flétnistka Markéta Stivínová, a to prostřednictvím svých nástrojů, které se dají shrnout jedním slovem: flétna.

Schválně kdo z vás si někdy zkoušel zahrát na pet láhev či na skleničku? Je to oříšek, který se jen tak někomu nepovede, ale co teprve naučit se hrát na barokní příčnou flétnu. Ta na rozdíl od dnešních fléten neměla klapky, proto je hra na ni daleko obtížnější. Pro tyto flétny skládali barokní hudbu umělci jako Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach a nebo Georg Philipp Telemann. 

Z klasicistních umělců se žáci dozvěděli něco o Mozartovi a jeho doslova Kouzelné flétně a také si mohli poslechnout, jak zní pikola, sice nejmenší, ale nejsilnější v celém symfonickém orchestru. A od nejmenší po největší – tou je příčná flétna basová, kterou můžeme slyšet například ve westernových filmech. Z impresionismu si vyslechli studenti skladbu Syrinx od francouzského skladatele Clauda Debussyho; ta má symbolizovat pověst o krásné víle Syrinx a její neopětované lásce k řeckému bohu Panu. V písni má být slyšet útěk od jejího ctitele. 

Program se konal v rámci Dne s Antonínem Dvořákem, která každoročně Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram doprovází a přináší klasickou hudbu školákům, ale i veřejnosti na netradičních místech.