Střípky z gymnázia

GymTV třídí v barvách

,

Krátké spoty podporující správné třídění odpadu natáčí ve spolupráci s Městským úřadem v Příbrami a Technickými službami školní televize Gymnázia Příbram GymTV. Už druhý spot tak mohou diváci od tohoto týdne vidět na webu města, jeho Facebooku, ale třeba také v příbramském kině – a na stránkách GymTV.

Smyslem klipů není podpora třídění jako takového, to už se Příbramané podle místostarosty Václava Švendy naučili, ale určitá osvěta ve správném třídění. První klip, zveřejněný v předvánočním období, poukazoval na potřebu zmenšování objemu například papírových obalů. Druhý pak upozorňuje, že ne všechno, co se tváří jako sklo nebo jeho blízký příbuzný, patří do kontejnerů na sklo. „Ve spolupráci s Technickými službami se vždy snažíme najít nějaký zajímavý fakt, číslo, na které bychom upozornili,“ vysvětluje vedoucí GymTV Josef Fryš. „V klipech usilujeme o maximální stručnost, jednoduchost, o to náročnější je sdělení smysluplně přenést k divákovi,“ dodává vedoucí školní televize.

Klipy propojuje jednotná vizuální identita a zatím také osoby jejich tvůrců – Stanislav Kamenický v hlavní roli a Ondřej Luks jako muž za kamerou, střihač a režisér v jedné osobě. „Ale lidí ‚na place‘ je vždy více,“ poodhaluje zákulisí šéf GymTV. „Třeba ptáte-li se, kdo to byl v popelnici v prvním klipu, tak se k tomu dobrovolně propůjčila Anička Praská. Jako by nebylo dost na tom, že nám nakreslila spojující grafiku. Servis jedoucí na páse pro změnu patří Pétě Prýmkové. Zapůjčila ho pod podmínkou, že na jeho jízdu osobně dohlédne.“

Vznik spotů je motivován i zákonnými úpravami – od roku 2024 už totiž nebude možné směsný odpad ukládat na skládkách. Čím více se jej vytřídí, tím méně ho bude směřovat do spaloven a tím levnější odvoz směsného odpadu bude.