Střípky z gymnázia

Gymnazisté v Portugalsku

,

Na začátku května se vydali gymnazisté v rámci projektu Erasmus+ do Portugalska. Tam strávili šest dní pod dohledem Jana Charváta a Lenky Pavelkové. Studenti navštívili jak přírodní, tak i kulturní památky Portugalska a nahlédli do výuky a chodu portugalské partnerské školy

První den po příletu se gymnazisté vydali do hlavního města Portugalska, Lisabonu. Návštěvu začali ve známém Time Out Market, kde si mohli koupit něco dobrého k jídlu. Poté cesta pokračovala přes náměstí Praça do Comércio a do samotného srdce Lisabonu. Studenti navštívili mši, která se konala v Katedrále Sé. Po kratším putování městem dostali studenti volný čas, který mohli využít k obědu nebo k zakoupení suvenýrů.

Další den byl věnovaný nejzápadnějšímu mysu Evropy Cabo Da Roca. Studenti se nejdřív dostavili na místo pomocí autobusu. Po malé chvilce strávené u mysu se vydali na krásnou, ale náročnou cestu podél útesů. Cílem byla pláž, kde mohli gymnazisté posedět a dát si něco k jídlu. Na své zpáteční cestě narazili na bájnou studánku, ve které podle římské pověsti hraje Apollón na svou lyru.

Následující den byl na programu průzkum části Lisabonu zvané Belém. V této části města mohli studenti zhlédnout například známý památník objevitelů, Torre de Belém, nebo navštívit pekárnu, kde se začala péct portugalská pochutina Pasteln de nata. Po tomto dopoledním programu se studenti setkali se svými portugalskými protějšky, se kterými se vydali na cestu do sportovního centra, kde poté vyzkoušeli plavbu v kajacích.

Další den bylo na programu město Sintra, kulturní památka UNESCO. Tam studenti navštívili původní kamenný muslimský hrad, kde se mohli projít po celém obvodu na hradbách a koukat se na nádherný výhled. Po návštěvě hradu se vydali k Palácio Nacional da Pena, kde se též prošli hradbami a hleděli na krajinu, avšak ještě z větší výšky. Po návštěvě paláce se vydali na zpáteční cestu, která vedla skrz rozlehlý a krásný park.

Poslední den se gymnazisté vydali do partnerské školy. Tam jim studenti ukázali experimenty, které se týkaly propustnosti půdy nebo extrakce DNA banánu. Gymnazisté se také zapojili do praktické hodiny biologie a navštívili park věnovaný portugalským básníkům. Den byl zakončen prezentacemi tamějších studentů o rizikách, která jsou spojena s rakovinou. Poté se gymnazisté vrátili na své ubytování a začali balit, aby byli připraveni na svůj odlet.