Střípky z gymnázia

Gymnazisté si poradili s vesmírem

,

V jedné z učeben informatiky se v úterý 13. prosince sešlo čtrnáct gymnazistů, kteří se rozhodli porovnat si své znalosti z astronomie. A to nejen se svými spolužáky – téměř všichni totiž postoupili přímo do dalšího kola, v němž se poměří se svými vrstevníky z celého Středočeského kraje.

Vítězem kategorie AB, která je kategorií nejvyšší, se stal Michal Bodický z oktávy, následovaný septimány Denisem Majerem a Johanem Králíkem.

V kategorii CD se na prvním místě umístil David Burda ze sexty. Pouze o dva body méně získal student kvinty Vojtěch Ježek. Pomyslné stupně vítězů doplnil sextán Jakub Kubík.

Nejvíce bylo soutěžících v kategorii EF, která je určena pro studenty 8. a 9. tříd a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií, tedy tercie a kvarty. Těch se na Astronomické olympiádě sešlo sedm. Tuto kategorii ovládla Barbora Vosková z tercie. Za ní skončili kvartán Adam Karas na místě druhém a Sára Trávníčková z tercie na místě třetím.

V kategorii GH se stal vítězem student sekundy David Balek. Přestože byl jediným účastníkem, rozhodně jde o vítězství zasloužené, z celkového počtu padesáti bodů totiž ztratil pouze dva. Společně s dvanácti studenty z kategorií již zmíněných tedy postupuje do krajského kola.

Tato část olympiády začne 7. ledna a studenti budou mít přibližně dva a půl měsíce na jeho vyřešení. Výjimkou jsou účastníci v kategorii AB, kteří se vedle domácí části budou účastnit i letošní novinky, jíž je prezenční kolo. To se bude konat 19. ledna na gymnáziu. Z krajského kola se v posledních ročnících vždy několik studentů gymnázia vydalo do celostátního finále. Doufejme tedy, že i letos tomu nebude jinak.