Střípky z gymnázia

Festival svobody: Gymnázium si připomene 30 let od revoluce

,

30 let není dlouhá doba, kdyby se ale od té doby náš svět úplně nezměnil. Železná opona rozdělovala, příběhy totality zůstanou těm starším vryté hluboko do paměti. My, většinou už potomci tohoto tisíciletí, známe všechno jen z vyprávění. Na svobodě a demokracii ale záleží i dnes! O svých zážitcích, proměnách společnosti i aktuálních tématech přijede hovořit celá řada hostů a tematické workshopy si připravili i pedagogové. Představujeme Festival svobody, projektový den Gymnázia Příbram.

Konat se bude ve čtvrtek 21. listopadu od 8:00 do 11:45. Program je velmi bohatý a unikátní v tom, že každý student si může sestavit svůj program. Ať už se zajímá o historii, média, jazyky nebo snad technologie, je skutečně z čeho vybírat.

Kompletní program najdete na gympb.cz/festivalsvobody, na tomto místě jej asi není potřeba dlouze představovat. Za zmínku ale stojí, že mezi hosty přivítáme například Jakuba Železného, moderátora ČT nebo Věru Smolovou, ředitelku příbramského archivu. Dále se můžete těšit také na workshopy o Evropské unii nebo na únikovou hru Fakescape. Nebudou chybět dokonce i ukázky virtuální reality a z workshopů vedených jednotlivými pedagogy se chystá například branná výchova, spartakiáda, čtenářské dílny nebo cizojazyčné programy.

Přihlašování probíhá přes Bakaláře, konkrétně prostřednictvím Anket. Program celého dne je rozdělen do čtyř bloků – od 8:00 (A), od 9:00 (B), od 10:00 (C) a od 11:00 (D). Některé workshopy trvají 45 minut, jiné 90 minut. Tyto delší workshopy jsou v programu označeny hvězdičkou.

V první anketě v Bakalářích student vybírá aktivity pro bloky A+B. Nejdříve tak vybere první workshop a pokud je delší (označen hvězdičkou), na druhé stránce už žádný nevybírá. Podobně postupuje i v další anketě pro bloky C+D. Co je důležité, pro úspěšné a úplné přihlášení musí odeslat obě ankety, a to do 16. října 2019 do 19:00. Ankety se otevírají úderem dnešní 19. hodiny.

Modelové situace

Varianta 1

Student se rozhodne začít workshopem a praktickým nácvikem Branné výchovy (č. 21). Zvolí si tedy tento workshop v anketě pro bloky A+B a jelikož je označen hvězdičkou, žádný další už v rámci ankety nevybírá.

Pokračuje výběrem workshopu od 10:00. Zde si vybere například Rébus v redakci Československé televize (č. 6) s Jakubem Železným. I tato aktivita je v anketě označena hvězdičkou. Ani tentokrát proto nevybírá další z workshopů a druhou anketu k blokům C+D stejně jako tu první odešle. Tím je úspěšně přihlášen.

Varianta 2

Ráno od 8:00 se náš imaginární student rozhodne zavítat například na besedu a prezentaci Příběhů našich sousedů (č. 1). Opět vybírá v anketě pro bloky A+B, také tentokrát je program označen hvězdičkou a anketu tak rovnou odesílá.

V další části by si rád zahrál únikovou hru Fakescape (č. 3). Vybere ji v druhé anketě pro blok C a protože tato hra označena hvězdičkou není, musí si ještě zvolit, kde stráví poslední blok D. Volba padne na besedu s pamětnicí o Revolučních dnech v Příbrami (č. 25). Celkem tři workshopy vybrány, obě ankety odeslány.

Varianta 3

Může také nastat situace, kdy student chce z projektového dne vyždímat maximum. Ani jeden z jeho vybraných workshopů tak není označen hvězdičkou a stihne za dopoledne absolvovat celkem čtyři. Začne počítačovým workshopem s šifrovaným názvem 0111 1100 0101 (č. 17), pokračuje s ředitelkou archivu Věrou Smolovou Příběhy normalizace na Příbramsku (č. 8), pak zamíří trénovat Spartakiádu (č. 20) a nakonec prozkoumá Budoucnost a virtuální realitu ve výuce (č. 10). Ve dvou anketách tedy vybral celkem čtyři workshopy.

Přejeme šťastnou ruku při výběru!