Střípky z gymnázia

Divadelní klasika pro KMD

,

Třetí představení pražského Klubu mladého diváka se odehrálo 24. února v divadle ABC v Praze. Hra amerického dramatika Arthura Millera Smrt obchodního cestujícího je hodnocena jako jedna z nejvýznamnějších her 20. století. Hlavního hrdinu Willyho Lomana hraje Miloslav Donutil a jeho manželku slovenská herečka Zuzana Kronerová.

Jedná se o příběh člověka, který přestože je pracovitý a celý život dělá poctivě své povolání obchodníka, nevydělává dost peněz díky celosvětové hospodářské krizi. Vlastní dům na hypotéku, kterou celý život splácí. Nemá na splacení dost peněz, a proto si chodí půjčovat ke svému známému. Má dva syny. Ani s jedním z nich nemá dobrý vztah. V průběhu hry se minulost prolíná s přítomností. Willy shledá jako jediné východisko sebevraždu. Zabije se při autonehodě, aby jeho rodina dostala peníze z jeho životního pojištění.

Hra je velmi smutná a chvílemi náročná k pochopení. Také proto dostali diváci před samotným představením možnost poslechnout si lektorský úvod, který je s hrou blíže seznámil.

Foto: Divadlo ABC