Střípky z gymnázia

Báječný týden na severoněmeckém pobřeží

,

Hudba, moře, ale především přátelé a bezvadná parta. To je jen několik slov, které mohou charakterizovat německou část výměnného pobytu školního orchestru GymBand. Ta proběhla minulý týden a navázala na dubnovou návštěvu tamního Bigbandu IGS Marienhafe v Příbrami.

Příbramský GymBand se ovšem na cestě k německému pobřeží Severního moře nejdříve zastavil v hlavním městě Berlíně. U Braniborské brány se tu právě konal několikadenní Turnfest, festival nejrůznějších tanečních a sportovních vystoupení, a tak si příbramští studenti také užili jeho atmosféru. Na německou metropoli z výšky se pak podívali z vrcholku skleněné kupole budovy Reichstagu, v jehož útrobách právě probíhalo zasedání německého parlamentu. A neopomněli ani zastávku u zbytků Berlínské zdi či jednoho z přechodů do Západního Berlína, Checkpoint Charlie.

V úterý se už hudebníci vydali na osmihodinovou cestu do východního Fríska, téměř na hranice s Holandskem, do nového partnerské školy v městečku Marienhafe. Tady na ně čekali jejich přátelé, se kterými se poznali v dubnu v Příbrami. Ale přivítání připomínalo setkání starých známých, natolik vřelé bylo. Čtyřicet muzikantů ze dvou zemí čekal nabitý týden plný společných zážitků: výletů, hudby nebo třeba oslav.

Ve středu se čeští gymnazisté účastnili vyučování v partnerské škole a pak přišla na řadu první zkouška. Obě kapely totiž čekaly hned tři koncerty. Večer se všichni sešli na motokárovém okruhu. A Češi ukázali, že mají talent nejen pro hudbu, nýbrž i pro rychlá kola. Excelovali především sextáni, ale neztratily se ani mladší ročníky.

Čtvrteční dopoledne bylo ve znamení hudby. Oba orchestry odehrály první z koncertů – pro studenty místní IGS Marienhafe. Odpoledne pak přišel pro mnohé velmi zábavný bod programu, Wattwanderung. Takže ohrnout kalhoty, zout boty a hurá do bahna! Byl totiž odliv a zdejší mělké moře, jinak chráněná přírodní památka UNESCO, vyzývala k brodění až třicet centimetrů hlubokým bahnem a pozorování zdejší fauny: mořských červů a šneků, krabů, mušlí nebo medúz. A hlavně ten zvláštní pocit – kilometry kolem vás jen pláň a nic než bahno, které možná i docela příjemně hřeje a vy se skrz ně patláte kilometr sem a kilometr nazpátek. Tady v oblasti wattového moře je to běžné, ale pro Čechy určitě zážitek!

V pátek pak hurá na trajekt a míříme na blízký písečný ostrov Norderney. Někteří už to znají z předchozích návštěv, ale pro řadu muzikantů je to nový zážitek. Kilometry dlouhé pláže lákají přinejmenším k procházce, přestože počasí úplně na koupání není. Přesto před bouřkou někteří ještě stihnou okusit i vlny severního Atlantiku. A večer pak přichází hudební vrchol zdejšího pobytu, koncert obou orchestrů pro veřejnost. Němci vybrali na první pohled zvláštní místo – luteránský kostel v Marienhafe, ale později se ukáže, že místo je to nanejvýš vhodné, jak akusticky, tak také svou atmosférou. Skvěle do něj zapadá varhanní improvizace na téma Svatováclavského chorálu, kterým vedoucí GymBandu Miloslava Šmolíková koncert zahajuje, i více než hodinový koncert obou orchestrů. Pro všechny posluchače zcela určitě mimořádně silný zážitek.

V sobotu se všichni přesouvají do Greetsielu, malebné historické vesničky s neuvěřitelně křivými kostelními zdmi (na rašelině se opravdu těžko staví…), přístavem, kanály a dvěma větrnými mlýny. Čeká je tu projížďka po zdejších kanálech. Někteří nastupují do kánoí, někteří dokonce do kajaků, populární jsou i šlapadla. A dvě hodiny vysílí natolik, že následný piknik s grilováním mezi kanálem a větrnými mlýny přichází jako na zavolanou. Večer ještě oba orchestry zahájí program Schloss Serenade, hudební slavnosti v zahradách zámku Lütetsburg, a pak… Pak nastává loučení. Poslední fotky, opravdová a vřelá objetí, slzy v očích. Tak zase za rok? Snad, možná. Čechy čeká jedenáctihodinová cesta domů. S sebou si vezou vzpomínky na nádherný týden, utužená přátelství.

Je dobře, že tohle hudební přátelství může pokračovat. Velký dík za to patří Miloslavě Šmolíkové, vedoucí GymBandu, Bodo Florianovi, vedoucímu BigBandu IGS Marienhafe, a také Mario Haseborgovi, který před šesti lety společně s Miloslavou Šmolíkovou ještě ve své původní škole v Aurichu stál u začátku těchto výměn. A samozřejmě členům GymBandu a jejich německým přátelům. Letošní „německá štace“ GymBandu opravdu stála za to. Díky!

Akce se uskutečnila za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Města Příbram a Středočeského kraje.